26 Mayıs 2009 Salı

Taraftardan Protesto Duyurusu


Eskişehirspor Yönetimine, Basına ve Taraftarımızın Dikkatine;24 Mayıs 2009 Pazar Günü oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor maçında yönetim aleyhine yapılan protestoların sebebinin yanlış anlaşıldığını, protesto eylemini gerçekleştirenlerin yanlış yerlerde arandığını gözlemlemekteyiz. Bu durum bile Eskişehirspor Yönetiminin ve özellikle yerel basının taraftara ne kadar uzak, gelişmelerden ne kadar bihaber olduklarının bir göstergesidir. Taraftarın ortak buluşma platformu olan eskisehirspor.com’u takip eden herkes az çok protesto nedenini ve protesto edilmesini kimlerin istediğini anlar. Lakin kendilerini camianın ve kulübün tek hakimi sananlar, kendilerinden habersiz kuş uçmayacağına inananlar anladığımız kadarı ile her şeyi kontrol altına aldıklarına inandıkları için taraftarın asıl gündemini takip etme gereksinimi duymamışlar. Şayet takip ediyor olsalar tespitlerinde bu denli hata yapmazlardı.


* * *


Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki protesto eyleminde grupların bir iştiraki söz konusu değildir. Görüşleri alınmamıştır, fikirleri sorulmamıştır. Maç esnasında bir protesto olacağından dahi haberleri yoktur. Dolayısı ile yönetim cephesinde ve yerel basında protesto eyleminin gruplar tarafından organize edildiği savı yanlıştır. Protesto eylemine ön ayak olan, pankartları hazırlayanlar eskisehirspor.com’a üye olan, Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan, yaşları kemale ermiş, işleri güçleri olan insanlardır. Protesto nedeni olarak sunulmaya çalışılan “Başkanlığı isteyen biri var, o para verip yaptırıyor” söylemi son derece geçersiz ve ahlaksızca bir söylemdir. Bu protestoyu isteyen ve yapılmasına ön ayak olan kişileri kimse para ile satın alamaz. Bu insanların tek gözettiği olgu Eskişehirspor’un çıkarlarıdır, Eskişehirspor’un daha iyi yerlere gelmesidir. Ahmet’in Mehmet’in başkan olması bu insanları bağlamaz. Doğru yapan yönetimlerin sonuna kadar destekçisi, yanlış yapanların sonuna kadar muhalefetidir.


* * *


Protesto eyleminin neden yapıldığının anlaşılamaması da bizleri şaşkınlığa sevketmiştir. Sezon başında iş başına gelen bir yönetim, verdiği sözlerin hiçbirini tutmamış, yönetimsel bazda yaptığı hatalar nedeni ile ligin son haftasına kadar takımın ateş çemberinden sıyrılmasını sağlayamamıştır. Şimdi bazı yerel basın organlarında durmadan yazılıp çizildiği gibi lige yeni çıkmış bir takımın ligde kalması başarıdır denebilir. Kuşkusuz bu başarıdır ve sezon başı hedefinin de bu olması gerekirdi. Ancak hepimiz biliyoruz ki Trabzon maçından önce ulusal basına yansıyan antreman boykotuna sebep olan maddi yükümlülükleri yerine getirmeme takımın bu zamana kadar ateş hattında kalmasının en büyük sebebi olmuştur. Verilen sözler zamanında yerine getirilmiş olsa ligi çok daha önceden ve çok daha iyi bir yerde bitirmemiz mümkündü.


* * *


Bizim derdimiz futbolcuların avukatlığını da yapmak değil. Kulüpte para varsa paraları ödenir, yoksa ödenemez. Bu kadar basittir. Bizim asıl sorguladığımız ve öğrenmek istediğimiz kulüpte neden paranın olmadığıdır ve takımdaki futbolculara ne kadar para verildiği, ne kadar borcun kaldığıdır.


* * *


Trabzon maçından önce ulusal basına yansıyan haberlere göre takımımızdaki futbolcuların 17 maç başı, 5 aylığı ve 2 maç galibiyet primi ödenmemiştir. Yine aynı habere göre 10 maç başı için 2-3 aylık çekler verilmiştir. Yani toplamda 27 maç başı, 5 aylık, 2 maç galibiyet primi ödenmemiştir. Verilen çeklerin karşılıksız çıktığı da kulaktan kulağa konuşulmaktadır.* * *


Bu noktada hesap yapma gereği duyuyoruz;


Eskişehirspor’un gelirleri ne kadardır?

Yönetimin göreve geldiği tarihten itibaren Eskişehirspor’un ne kadar geliri olmuştur? Bankadan kaç liralık kredi çekilmiştir?

Stad içi reklam gelirlerimiz ne kadardır?

Yayın gelirimiz ne kadardır?

Kombinelerden ne kadar gelir elde edilmiştir?

Maç hasılatlarından ne kadar gelir elde edilmiştir?

İddaa’dan ne kadar gelir elde edilmiştir?

Eskişehirspor’un mülkleri olan benzinliklerden ne kadar gelir elde edilmiştir?

Fortis Türkiye Kupası’ndan ne kadar gelir elde edilmiştir?

Sezon başı ve ortasında gönderilen futbolculardan ne kadar bonservis geliri elde edilmiştir? Gönderilen bu futbolcuların alacaklarına karşılık bonservisleri verildiyse geçen sezondan kalan borcun ne kadarı bu yöntemle eritilmiştir?

Taraftar Ürünleri Satış mağazasından kaç lira gelir elde edilmiştir?

Sezon başı ve devre arasında katıldığımız turnuvalardan kaç lira gelir elde edilmiştir?

Yönetici vecibesi olarak hangi yöneticimizden kaç lira toplanmıştır?

Eskişehirspor’un kamuoyunun bilmediği başka gelirleri var mıdır? Varsa nelerdir ve ne kadar gelir elde edilmiştir?

Futbolcuların mevcut alacakları için gelecek sezon TFF’den alınacak paraya temlik koydurup bankalardan 8,5 trilyon daha kredi çekmek için başvurduğunuz doğru mudur?


Aynı şekilde soruyoruz;


Her futbolcuyla tek tek kaç liraya anlaştınız?

Kaç lirası peşin ödendi, kaç lirası maaş olarak vaad edildi, kaç lirası maç başı olarak vaad edildi?

Kime ne kadar bonservis verdiniz?

Teknik heyetle kaça anlaştınız, kaç lirasını ödediniz?

Isıtma, aydınlatma, iaşe vb. tesis giderlerimiz ne kadar?

Tesislerde çalışan personelin giderleri ne kadar?

Ne kadar prim ödediniz?

Deplasman masraflarımız ne kadar?

Kamp masraflarımız ne kadar?

Önceden kalan borçlarımıza ne kadar ödediniz?

Altyapı için ne kadar harcadınız?

Başka ne gibi giderlerimiz vardır ve bunlar için ne kadar harcadınız?


* * *


Yukarıdaki gelir kalemleri ile aşağıdaki gider kalemlerini toplayıp çıkardığımızda, futbolcuların bu kadar alacağı ödenmediği halde hala para kulüpte olmamasının nedenini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu nedeni öğrenene kadar da “Yönetim İstifa” demeye devam edeceğiz. Yönetimden bir an önce yukarıda saydığımız gelir ve gider kalemlerini tek tek kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz. Genel Kurullarda olduğu gibi bir sayfa Excel dosyasında bilgilerle yetinmeyeceğimizi, ayrıntılı gelir gider tablosunu görmek istediğimizi de beyan ediyoruz. Şayet bu isteğimiz yerine gelmezse eylemlerimizin artarak ve çeşitlenerek devam edeceğini kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.


* * *


Yerel basınımıza da birkaç kelam etmeden geçemeyeceğiz. Hepsi sanki sözleşmiş gibi “Futbolcunun parası kalmaz, Federasyona başvurur alırlar” şarkısı söylemektedirler. Bir futbolcunun federasyona başvurması demek serbest kalması anlamına gelmez mi? Takımın tamamı serbest kalmak için başvursa gelecek sezon mücadele edecek kadronun nasıl oluşturulmasını bekliyorsunuz? Tüm futbolcular serbest kalırsa bu sene yaşanan maddi krizin daha fazlası gelecek sezon yaşanmaz mı? Giden gider kalan sağlar bizimdir diyerek sorunlar çözülür mü? Neticede serbest kalan adam faizi ile de olsa bu parayı eninde sonunda almaz mı? O ileride ödenecek paralar kulübün parası değil midir? Bugün bir geçsin de yarın Allah kerim mantığı ile nereye kadar yol alınabilir? Bu sene maddi konularda yetersiz kalan yönetim gelecek senelerde ne gibi maddi imkanlar yaratarak bu sene yaşanan sıkıntıların, krizlerin yaşanmamasını sağlayacaktır? Kulübün hesabının kitabının şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurulmasını sağlamak, buna ön ayak olmak en başta sizin göreviniz değil midir? Bunu sağlamaya çalışanlara “Satılmışlar, rantçılar” demek ne kadar ahlaki? Bu konuda da sizleri kendi vicdanınızla baş başa bırakıyoruz.


Saygılarımızla


Bağımsız Eskişehirspor Taraftarları1 yorum:

Bülent Gürsoy dedi ki...

Bu yazının tek yanlış tarafı en sonunda yazının "saygılarımızla" diye bitirilmesidir.